DAF CF Electric na podvozku 6×2 je už na svete. Ideálne vozidlo pre zvoz odpadu

Ideálne vozidlo pre zvoz komunálneho odpadu

Spoločnosť DAF Trucks predstavila vozidlo CF Electric na podvozku konfigurácie 6×2. Prvé vozidlá absolvujú ešte v tomto roku prevádzkové skúšky u holandských firiem HVC a ROVA, ktoré sa zaoberajú zvozom komunálneho odpadu. Začiatkom roku 2020 potom bude nasledovať mesto Rotterdam a firma Cure s plne elektrickým vozidlom pre zvoz odpadu s konfiguráciou náprav 6×2 a s manipulačným žeriavom. Všetky tieto vozidlá sú osadené pohonným ústrojenstvom VDL E-Power. Plne elektrickú nadstavbu dodáva spoločnosť VDL Translift.

Od konca roku 2018 slúžia prvé vozidlá DAF CF Electric v podobe ťahačov 4×2 holandským prepravcom Peter Appel, Simon Loos a Tinie Manders a takisto reťazci supermarketov Jumbo. Vozidlá podstupujú náročné prevádzkové skúšky, v rámci ktorých prepravujú tovar napríklad medzi distribučnými centrami a supermarkety. Nemecká logistická spoločnosť Rhenus potom aktuálne používa vozidlá CF Electric na regionálnu prepravu kontajnerov. Vďaka svojej efektivite, všestrannosti a praktickosti získal tento rok DAF CF Electric v Nemecku prestížnu cenu „Green Truck Award“.

Lepšia manévrovateľnosť

CF Electric produkuje v prevádzke nulové emisie škodlivín a minimum hluku, je preto ideálne vhodný nielen pre mestskú rozvážku, ale aj pre zvoz komunálneho odpadu. A práve pre tento účel vyvinula spoločnosť DAF trojnápravový podvozok s jednou riaditeľnou zadnou nápravou, ponúkajúci lepšiu manévrovateľnosť a ešte vyššiu nosnosť. Celková hmotnosť vozidla CF Electric 6×2 činí až 28 ton.

Pravidelné trasy

Elektrické pohonné ústrojenstvo VDL E-power poskytuje výkon 210 kW a krútiaci moment 2 000 Nm – teda rovnaké hodnoty ako u ťahača CF Electric. Napájanie zaisťujú akumulátory o celkovej kapacite 170 kWh, ktoré sú dostatočné pre bežné trasy zvozu odpadu. Vozidlá pre zvoz odpadu sa zvyčajne po niekoľkých hodinách vracajú na vykládku do depa, kde možno akumulátor elektrického vozidla nabiť na 80 % kapacity len za 30 minút.

Bočné nakladače a manipulačné žeriavy

Spoločnosť HVC pôsobí v provinciách Noord-Holland a Flevoland a v oblasti Rijnmond, spoločnosť ROVA potom v strednej a východnej časti Holandska. Obe využívajú bočné nakladače, ktorými možno vykladať kontajnery z boku vozidla. Mesto Rotterdam a spoločnosť Cure, pôsobiaca v eindhovenskej oblasti, budú používať DAF CF Electric s manipulačným žeriavom, umožňujúci vyprázdňovanie odpadu z podzemných kontajnerov.