50 rokov výroby kabín a náprav DAF v Belgicku.

Spoločnosť DAF Trucks otvorila pred 50-timi rokmi továreň na kabíny v Oevelu (Westerlo, Belgicko). V súčasnosti je spoločnosť DAF Trucks Vlaanderen N.V. významným a veľmi moderným výrobným závodom, do ktorého bolo v posledných 15-tich rokoch investovaných cez 600 miliónov EUR. Viac ako 2200 zamestnancov v súčasnosti vyrába 200 kabín a 450 náprav denne pre úspešné nákladné vozidlá DAF. Skutočnosť, že spoločnosť DAF vo Westerlo v súčasnosti investuje 100 mil. EUR do úplne novej lakovne na kabíny, ukazuje, akú dôveru vkladá výrobca nákladných vozidiel do budúcna svojmu výrobnému závodu v Belgicku.

V polovici šedesiatych rokov sa výrazne zvyšoval dopyt po nákladných vozidlách DAF, preto bolo potrebné navýšiť výrobné kapacity. I keď mala spoločnosť DAF dosť priestoru vo výrobnom závode v Eindhovene, bol v danej oblasti nedostatok pracovných síl. Spoločnosť DAF preto obrátila svoju pozornosť k oblasti Kempen v Belgicku, kde zatváranie baní a miestnych tovární na leštenie diamantov viedlo k nárastu počtu potencionálnych zamestnancov.

Zakúpený bol pozemok pokrývajúci 40 000 m2 pri ceste A13 v Oevelu, čo predstavovalo investíciu 90 miliónov belgických frankov. Kúpna zmluva bola podpísaná deň pred Vianocami v roku 1964. Stavba továrne o rozlohe 12 000 m2 začala takmer okamžite, aby bola pripravená k prevádzke v prvej polovici roku 1966.

„Vyrobené v Belgicku“

Od roku 1966 sú nákladné vozidlá DAF dôležitou současťou značky „Vyrobené v Belgicku“, pretože 5. mája toho roku zišli z výrobnej linky prvé štyri kabíny. Výroba se prudko zvyšovala, čo potvrdzuje skutočnosť, že už 5. júna bola z Oevelu do Eindhovenu prepravená 1000. kabína. 26. augusta závod DAF Vlaanderen hrdo oznámil, že už dokáže vyrobiť „ľubovolný typ kabíny“. Medzitím sa nová lakovňa rozbehla na plnú rýchlosť. Potom, čo sa 1. augusta do Belgicka z Eindhovenu presťahovali dva obrovské Müllerove lisy, čo samo o sebe zabralo dva mesiace, začala byť továreň skutočne „samostatná“. Len o pár mesiacov neskôr sa spoločnosť DAF rozhodla rozšíriť výrobnú linku na kabíny a pripraviť ju na zavedenie úplne novej generácie nákladných vozidiel s revolučnou sklopnou kabínou, ktoré prebehlo v roku 1968.

Do Belgicka sa presťahovala aj výroba náprav Vysoká kvalita kabín vyrábaných v závode DAF Vlaanderen bola dôvodom, prečo do Westerlo rýchle rastúca spoločnosť DAF presunula v roku 1971 z Eindhovenu aj výrobu náprav. K existujúcej výrobnej linke bola doplnená nová továreň o rozlohe 13 000 m2. Počet zamestnancov sa postupne zvyšoval k číslu 1 000.

 Rok 1985 priniesol ďalšiu masívnu investíciu do závodu DAF Vlaanderen. Otvorená bola úplne nová lakovňa, v tej dobe nejšetrnejšia k životnému prostrediu v celé Európe. O necelé tri roky neskôr zažila významné inovácie aj výrobná linka na nápravy. To bolo smerovanie na ďalšie zvýšenie kvality aj kapacity. Nápravy DAF sú vždy vyvíjané presne na mieru jednotlivým typom vozidiel a ich konfiguráciu, a tak je dosiahnuté maximálnej efektivity.

Závod DAF Vlaanderen sa naďalej rozrastá Investície do výrobného závodu náprav a kabín DAF vo Westerlo pokračovali aj v novom miléniu, hlavne v prípade novej generácie vozidiel Euro 6, ktorá bola uvedená v roku 2013. Výroba kabín bola z väčšej časti robotizovaná, čo viedlo k ďalšiemu zlepšeniu kvality a pracovných podmienok pre zamestnancov. Z rovnakých dôvodov prešla kompletnou zmenou technológia montáže priekopnických kabín Super Space Cab.

Za posledných pätnásť rokov spoločnosť DAF do továrne na nápravy a kabíny vo Westerlo investovala približne 600 miliónov eur, vďaka čomu bola v roku 2011 dodaná dvojmiliontá náprava a v roku 2014 miliontá kabína. V roku 2015 začala výstavba úplne novej lakovne kabín. Pôjde o najmodernejšiu prevádzku svojho druhu v Európe a zvýši výrobnú kapacitu kabín až o 50 %. Nová lakovňa kabín bude hrať dôležitú úlohu v ďalšom raste spoločnosti DAF, na európskom i mimoeurópskom trhu.

  Výroba pochádzajúca z objednávok zákazníkov v súlade so zásadou „just-in-time“

Rovnako ako u ostatných tovární DAF je výroba náprav a kabín v závode DAF Vlaanderen „sekvenčná“, v súlade so zásadou „just-in-time“. To znamená, že sa kabíny a nápravy dodávajú na výrobnú linku DAF v Eindhovenu a do závodu Leyland Trucks vo Veľkej Británii presne v požadovanom okamihu a v správnom poradí podľa objednávok zákazníkov. Výrobný systém PACCAR predpokladá, že vždy existuje priestor pre ďalšie vylepšenie a že nikto iný než zamestnanci nevie tak dobre, ako je možné prácu robiť lepšie, chytrejšie a efektívnejšie.

 

„Fantastické uznanie“ „Skutočnosť, že práve oslavujeme päťdesiat rokov výroby DAF v Belgicku, je skvelím uznaním pre viac ako 2200 našich zamestnancov,“ hovorí Harrie Schippers, prezident spoločnosti DAF Trucks N.V. „Vďaka ich odhodlaniu a záujmu dokážeme vyrábať nákladní vozidlá, ktoré predstavujú špičku na trhu v spoľahlivosti, pohodlí a kvalite. Vďaka trvalým investíciam do závodu DAF Trucks Vlaanderen N.V. dáva spoločnosť DAF najavo dôveru, k svojej továrni v Belgicku.“

03s - 50 years of DAF production in Belgium - Westerlo - Vlaanderen - about 1967 10s - 50 years of DAF production in Belgium - Westerlo - Vlaanderen - Building a new cab

Aktuality

  1. Ponuka jazdených vozidiel

    Ďalšie informácie

  2. Archív