20150901-01-DAF-investeert-100-miljoen-euro-in-nieuwe- lakstraat-Westerlo-940

Spoločnosť DAF sa rozhodla investovať 100 miliónov eur do úplne novej, moderne vybavenej lakovne vo svojom závode v belgickom Westerlo, kde vyrába kabíny. Po dokončení bude táto lakovňa celosvetovo patriť k absolútnej špičke vo svojom odbore. Holandský výrobca svoj zámer oznámil pri príležitosti návštevy pána Philippa Muytersa, belgického ministra práce, hospodárstva, inovácií a športu. Prvý kabína opustí novú lakovňu o rozlohe 25 000 m2 v prvej polovici roka 2017.


Spoločnosť DAF otvorila výrobný závod vo Westerlo v roku 1966. Okrem kabín tu vyrába od začiatku sedemdesiatych rokov tiež nápravy vlastnej konštrukcie. Závod poskytuje prácu 2150 zamestnancom, ktorí denne vyrobí približne 500 náprav a 200 kabín. Tie sú určené pre ťažké a stredne ťažké nákladné vozidlá, ktoré schádzajú z výrobných liniek v holandskom Eindhovene a britskom Leylande.

Výrobná kapacita vzrastie o 50 % Spoločnosť DAF predpokladá, že v nasledujúcich rokoch bude dopyt po nákladných vozidlách v Európe naďalej rásť. Cieľom je zvýšiť svoj podiel na trhu v kategórii ťažkých nákladných vozidiel, a to zo súčasných 14,8 % na 20 %. Okrem toho chce spoločnosť DAF výrazne posilniť svoju pozíciu aj na mimoeurópskych trhoch. Aby tieto svoje ambície v nasledujúcich rokoch naplnila, padlo rozhodnutie vybudovať v Belgicku úplne novú lakovňu. Táto investícia pomôže zvýšiť kapacitu závodu na výrobu kabín takmer o 50 %.

Najmodernejšia lakovňa svojho druhu na svete Nová lakovňa je 144 metrov dlhá, 58 metrov široká a 26 metrov vysoká a má tri poschodia. Ide o najmodernejšiu lakovňu svojho druhu na svete, a to vďaka partnerským spoločnostiam Dürr a Eisenmann, ktoré patria k lídrom v obore automobilových lakovní. Spoločnosť Eisenmann vyrába zariadenia pre lakovanie striekacou technikou (striekacie boxy, sušiace boxy a prepravné systémy) a spoločnosť Dürr dodáva lakovacej vybavenie. Ultramoderné lakovacie roboty s takzvanými „zvonovými aplikátormi“ majú rýchlosť až 50 000 otáčok za minútu a dosahujú najvyššej kvality a maximálnej efektivity pri zníženej spotrebe farby a riedidlá.

Nespočet inovácií Okrem kvality a efektivity bola pri projekte novej lakovne DAF venovaná maximálna pozornosť vplyvu na životné prostredie. Za tým účelom bol využitý celý rad inovatívnych riešení, napríklad špeciálna metóda pre zníženie a zachytenie nevyhnutného „prestriekaní“ pri lakovaní striekacím zariadením. Ultramoderné lakovacie roboty budú veľmi starostlivo sledovať presné obrysy kabíny, čím zníži spotrebu farby. Nižšia spotreba energie vďaka novým postupom Spoločnosť DAF tiež investuje do najmodernejších technológií pre čistenie vzduchu vychádzajúceho zo striekacích a sušiacich boxov. Vzduch sa kondenzuje na také množstvo rozpúšťadiel, ktoré automaticky zhorí pri teplote okolo 700 až 800 stupňov, aby nebolo potrebné pridávať plyn k jeho zapáleniu. Proces spaľovania navyše vytvára dostatok tepelnej energie na vykurovanie procesných kúpeľov. Nové riešenie neznamená len nižšiu spotrebu energie. Okrem veľmi nízkych emisií CO2 vychádza z komínov len para z čistej vody.

„Investície s výhľadom na budúcnosť“ Prezident spoločnosti DAF Harrie Schippers: „Nová lakovňa je nutná na splnenie našich plánov rastu ako v Európe, tak aj mimo nej. Investícia 100 miliónov eur do novej lakovne je tiež dobrou správou pre viac ako 2 000 zamestnancov spoločnosti DAF vo Westerlo. Spoločnosť DAF skutočne ukazuje svoju dôveru v budúcnosť výrobného závodu v Belgicku.“

„Príklad úspechu výrobného priemyslu vo Flámsku“ „Spoločnosť DAF je klasickým príkladom toho, ako úspešný môže byť výrobný priemysel v západnej Európe, a konkrétne vo Flámsku,“ hovorí flámsky minister Philippe Muyters. „Úspechu možno dosiahnuť priebežnými inováciami do zvyšovania kapacity a produktivity – a nemenej dôležitá je tiež investícia do inovácií. Ako vláda máme povinnosť vytvoriť pre to zodpovedajúce podmienky, a preto má táto investícia našu plnú podporu. Nová lakovňa kabín realizovaná spoločnosťou DAF je špičkové zariadenie vybavené množstvom moderných technológií, najmä v oblasti ochrany životného prostredia. Som hrdý na to, že najmodernejšia lakovňa kabín nákladných vozidiel na svete bude práve vo Flámsku.“

Aktuality

  1. Ponuka jazdených vozidiel

    Ďalšie informácie

  2. Archív